בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

איך מתמודדים עם בעיית ביוב בקומת קרקע?

Posted on 29 באפריל 2013 | in נזילות בבית | by

בעיות ביוב יוצרות נזקים לצנרת ולמרזבים, פוגעות באיכות החיים, ועשויות לסכן את שאר התשתיות של הבית. אך בעוד דיירי הקומות הגבוהות לא תמיד נאלצים להתמודד עם בעיות ביוב, אלו שגרים בקומות קרקע חשים זאת על בשרם לעיתים קרובות.

על מנת להתמודד עם בעיות מן הסוג הזה, כדאי קודם כל להכיר את הגורמים, אשר יוצרים נזקים בצנרות.

זיהוי המקור

הגורם העיקרי לנזקים בצנרות ביוב ובמרזבים הוא חורי קידוח. קבלנים, שאינם מקפידים על אמצעי הבטיחות הנכונים, ואפילו דיירים, המעוניינים לערוך שיפוץ, נוטים לעיתים ליצור חורי קידוח. חורים אלו מוציאים את צנרת הביוב מאיזון, ומהווים קרקע פורייה לנזקים קשים.

גורם נוסף, ולא פחות שכיח לבעיות ביוב בקומת קרקע הוא, קרעים בצנרת. לעיתים מדובר על בלאי, המצטבר לאחר שנים של שימוש, אך קיימים מקרים בהם הקרעים הם תוצאה של שימוש בחומרי גלם לא מתאימים. רוב בעלי דירות הקרקע אינם מחזיקים בידע הדרוש, לצורך הבחנה בין צנרות, ולכן הם לא מזהים את הבעיה בזמן.

פתיחה של תפרי-ריתוך יכולה לייצר נזקים חמורים לצנרות הביוב ולמרזבים. הפתיחה היא תוצאה של זרימת ביוב לא תקינה, או של חדירת גופים זרים, כגון סתימות ביוב, אבנים ושורשי צמחים. ישנם איזורים בישראל, בהם מזיקים ומכרסמים מתמקמים בתוך צנרת הביוב ומעלים את הסיכוי לקרע או פתיחת תפרים. יש להיערך למצבים כאלו מראש, לבצע ריסוס, ולעקוב אחר תשתית לא תקינה, אך לא תמיד ניתן לעשות זאת.

מעיכה וקריסה של צינורות יוצרת באופן ישיר נזקים בצנרות ביוב ובמרזבים. היות ומדובר על תשתית המונחת בתוך הקרקע, המעיכה והקריסה הן לרוב תוצאה של מעבר כלי רכב, תוספות בנייה וכדומה.

טיפול לאחר גילוי נזילות ביוב

גילוי נזילות ביוב לא תמיד מספיק, על מנת להתמודד עם הבעיה. יש צורך בפנייה אל חברה, המתמחה בנושא של גילוי נזילות ביוב, במטרה לאתר את הנזילה ולתקן אותה. המומחיות של החברה נמדדת על פי מספר קריטריונים:

א. יכולת – החברה צריכה לדעת, כיצד לבצע תיקונים בתוך הצנרת מבלי להרוס ריצוף, אריחים וקירות.

ב. אמצעים – על מנת לבצע גילוי נזילות וביוב, ניתן כיום להשתמש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, לקצר את זמן העבודה, ולהשיג תוצאות מרשימות.

מצלמה תרמית ומצלמת ביוב הם אמצעים מובילים לאיתור מהיר וקל של נזילות ביוב. אנשי המקצוע מתחילים באיתור הבעיה, ממשיכים באבחון מקיף, באמצעות מגוון המכשירים העומד לרשותם, ומסיימים עם הנפקת דוח בדיקה מפורט, המלצות לתיקון, ומתן תמונות או סרטונים להמחשה.

התיקון עצמו נעשה על ידי החדרה ויישום של טלאי ביוב על גבי הצנרת, תוך ניקוי עצמים זרים. בצורה כזו, דיירי הקרקע לא נדרשים לשבור קירות, והם יכולים לחזור לשגרה, גם לאחר נזילות ביוב קשות.

TAGS:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות