בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

גלגלון כיבוי אש למניעת אסון והצלת חיים

Posted on 20 במאי 2013 | in כיבוי אש | by

כל אמצעי בטיחות אשר מאפשר הצלת חיים באופן מיידי ראוי להערכה. בין יתר המוצרים הנכללים בקטגוריית בטיחות אש ניתן למנות את הגלגלון, המוכר לכולנו מעסקים, מוסדות ציבוריים, בתי מלון, בניינים ועוד. היתרון הגדול של הגלגלון הוא האופן בו ניתן להפעיל אותו ללא צורך בהמתנה לצוות הכיבוי. במילים אחרות, הגלגלון זמין עבור כל מי שנחשף לסכנת אש באופן מיידי. הוא אינו דורש היערכות מקדימה, התחזוקה שלו מינימאלית, והיעילות ללא רבב. הגלגלון הוא האמצעי המוביל למניעת אסון והצלת חיים, ולכן כדאי להכירו היטב.

מה אומר החוק על שימוש בגלגלון?

מבחינת החוק, הגלגלון מציל חיים בשעת חירום ולפי תקנות שירותי הכבאות יש להקפיד על מספר סעיפים:

א. התקנה – את התקנת הגלגלון יש לבצע על פי החוק במלונות, בתי כנסת ובתי מגורים בגובה של מעל 4 קומות. בנוסף, גלגלון צריך להיות זמין ונוח לגישה גם בחדרי המתנה, אולמות כנסים בגודל של 50 מ"ר ומעלה, לצד מיכלי גז מרכזיים, ובקצה התחתון של צינור אשפה. עוד על פי החוק, יש להתקין את הגלגלון באולמות ספורט, במות תיאטרון, בתי מלאכה, מחסנים לחומרים דליקים ומטבחים.

ב. גודל – על הגלגלון להיות מצויד בצינור לחץ בקוטר של שלושה או ארבעה אינצ'ים, ובאורך של 25 מטרים. בקצה צינור הלחץ צריך להיות מזנק כיבוי.

ג. בטיחות בעסקים – החוק קובע תנאים לקבלת רישיון עסק, ומציין כי על הבעלים להצטייד באמצעי גילוי וכיבוי אש. בין היתר, הגלגלון נועד לשפר את רמת הבטיחות של העובדים והלקוחות בשעת חירום.

 

גלגלון כיבוי אש פועל בצורה פשוטה מאוד: התזת מים בעוצמה גבוהה כלפי מקור אש מאפשרת מניעת התפרצות והתפשטות של שריפות. הגלגלון נועד להתמודד עם להבות קטנות וגדולות, הוא מחובר אל תשתיות מים בהספקים גבוהים, ועובי הצינור מבטיח עמידות גם מול תנאים קשים של טמפרטורות גבוהות במיוחד. גלגלון וציוד כיבוי אש אחר הם מאפיינים של מדינות העולם המערבי, המנצלות יכולת טכנולוגית מתקדמת לצורך הצלת חיים ומניעת נזקים בלתי הפיכים.

 

גלגלון כיבוי בבתים פרטיים

את החשיבות של הגלגלון ניתן לזהות גם בקרב לקוחות פרטיים. דירות קטנות אמנם לא זקוקות לגלגלון, ויכולות להסתפק במטף, אך בנייני דירות ובתים גדולים חייבים אמצעי ביטחון מן הסוג הזה. העלות של הגלגלון היא חד פעמית, ומלבד תחזוקה תקופתית זולה אין צורך בהשקעות נוספות. הגלגלון נוח יותר מאמצעי בטיחות אחרים, יעיל הרבה יותר מצינורות מים רגילים, וזוכה להצלחה בקרב גורמי כיבוי רשמיים.

 

אף אזרח בישראל לא צריך לוותר על שימוש בגלגלון. מלבד החוק המחייב את נוכחותו של הגלגלון במקומות מסוימים, זהו אמצעי ביטחון חיוני. בררו לגבי מחירי גלגלונים לכיבוי אש וההבדלים ביניהם, התייעצו עם מומחים ותוכלו למנוע אסון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות