בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

דוד חשמל או דוד שמש?

Posted on 14 באפריל 2013 | in דוד חשמל לבית, דוד שמש לבית | by

אין כמעט בית אב בישראל, שלא מתמודד עם השאלה, מהו אמצעי החימום היעיל ביותר עבורו – דוד חשמל או דוד שמש. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות רבים, אשר באים לידי ביטוי בחיסכון כלכלי, במהירות וביעילות. אפשר למצוא דודי שמש ודודים חשמליים בכל רחבי הארץ, ופעילותם מניבה תוצאות מרשימות בחורף ובקיץ. יחד עם זאת, לעיתים כדאי לסקור את ההבדלים בין הדודים, על מנת להגיע לתשובה סובייקטיבית: איזה דוד כדאי לרכוש?

החלפה או רכישה של דוד מתבצעת בעת כניסה לבית חדש, אך לעיתים מתעורר הצורך כתוצאה משיפוץ, בלאי ותחזוקה לקויה. בבואכם לבחור בין דודי חשמל או שמש, יש להגדיר בראש ובראשונה את הצרכים. במידה ומדובר על בית עם משפחה של 2-3 נפשות בלבד, דוד שמש קטן של 80 ליטרים יכול להספיק. לעומת זאת, משפחות עם ילדים, אשר זקוקות לכמות גדולה יותר של מים חמים, מעדיפות ברוב המקרים דודי חשמל איכותיים.

כל מה שצריך לדעת על דודי חשמל

דוד חשמל מחמם את המים באמצעות חשמל בלבד, וללא שימוש במקור אנרגיה סולארית. יתרונו הגדול של דוד החשמל הוא המקום המועט, הנדרש על מנת להציבו. זו הסיבה לכך, שברוב הבתים המשותפים מותקנים דודי חשמל, לעומת בתים פרטיים, בהם דווקא דוד שמש נפוץ יותר. דוד החשמל אינו זקוק לקולטני שמש, והוא לא חייב להיות מותקן על הגג. אפשר למצוא מקום לדוד החשמל בתוך חדר האמבטיה, במחסן או בקרבת הדירה.

יתרון נוסף של דוד השמש הוא הזרימה המהירה של המים החמים. המרחק הקצר של צינורות הדוד מהבית מבטיחים מעבר מהיר של המים, גם בימים קרים במיוחד.

הפונקציונאליות של דודי שמש

דוד שמש אמנם מכיל בתוכו דוד חשמל, וזאת על מנת לספק מים חמים גם בימים אפורים, אך רוב פעולתו מתבצעת בהתבסס על אנרגיה סולארית. המרכיבים העיקריים של הדוד הם קולטי השמש ומערכת החלפת המים, שתפקידה להעביר את המים מהקולטים אל תוך הדוד. החוק בישראל מחייב התקנת דוד שמש בכל דירה חדשה, למעט מקרים חריגים אשר מקבלים אישור ספציפי. רוב הלקוחות מעדיפים להמשיך ולעבוד עם דוד השמש על חשבון החלפתו, אך בטווח הרחוק זה לא תמיד הפתרון האופטימאלי.

היתרונות של דוד שמש הם בעיקר החיסכון העצום בחשמל, אך לאחרונה זוהו גם יתרונות סביבתיים בולטים, המתכתבים עם הרצון לשמור על ניקיון כדור הארץ.

סיכום ומסקנות לקבלת החלטה נכונה

הכרעת הכף בין דודי שמש לדודים חשמליים צריכה להתבצע בכפוף ליתרונות והחסרונות הייחודיים. הפונקציונאליות של דוד השמש והחיסכון בחשמל עומדים מול החיסכון במקום וזרימת המים, לכן כדאי לבסס את ההחלטה על הצרכים האישיים.

מומלץ גם להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני ההתקנה, ולשמוע חוות דעת המבוססת על ניסיון.

נכתב באדיבות חברת בנימיני בע"מ

TAGS: ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות