בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

כיצד ניתן לזהות דליפת גז בבית ואיך לטפל בה?

Posted on 3 בפברואר 2014 | in כללי | by

אחת הסכנות החמורות ביותר שיכולות להיות בבית שלנו, היא הסכנה של דליפת גז. כולנו צריכים לעשות שימוש בגז בישול ביתי, אלא שמדובר על חומר, שבמידה והוא דולף, עלול להוות סכנה. חשוב לזכור שהגז הדולף לכשעצמו כמעט ולא מהווה סכנה – שכן מעטים המקרים בהם אנשים מתים משאיפת גז בכמויות גבוהות. הסכנה האמיתית היא כאשר יש גז שמשוחרר בתוך חלל הבית, ואז עקב הפעלה של מכשיר חשמלי, נוצר פיצוץ, שתוצאותיו הן כמובן קשות מאד. לכן, חשוב מאד לדעת איך לזהות דליפת גז בתוך הבית, ואיך נותנים לה מענה מתאים.

כל כללי הזהירות והבטיחות

  • בדיקת מערכת הגז – קודם כל, אם מדובר על דירה שנכנסתם אליה בפעם הראשונה, חשוב מאד לבדוק מתי מערכת הגז נבדקה לאחרונה. החוק מחייב לבצע בדיקות למערכת הגז כל חמש שנים. עם זאת, אם נכנסתם לדירה ועברו יותר מ 3 שנים מאז הבדיקה הקודמת, כדאי ליתר בטחון להזמין בדיקה יזומה מטעמכם. הבדיקה חייבת להיות כמובן מטעם בודק גז מוסמך, שיבצע בדיקה על המערכת כולה. כמובן שאם עברו חמש שנים מאז בדיקת המערכת – יש להזעיק במהירות בודק שיבצע סקירה של מערכת הגז.
  • זיהוי לפי ריח – הדרך המרכזית לזהות דליפה של גז בבית, היא להריח אותו. גז הבישול עצמו הוא חסר טעם, חסר צבע וחסר ריח. הדבר כמובן מקשה על הגילוי שלו, ולכן לפני שמזרימים את הגז לבתים, מוסיפים לו ריח מיוחד. החומר נקרא אתיל, ויש לו ריח חריף וחזק (אם אתם לא מזהים אותו – זה הריח שיוצא מהכיריים כאשר אתם פותחים את ברז הגז, ועומדים להצית את הכיריים). הריח עצמו אמור להיות חזק מאד, כך שגם אם כמות קטנה יחסית דלפה – אתם אמורים לזהות שיש דליפה די בקלות.
  • היכן הריח מצטבר? – חשוב מאד לזכור כי גז הבישול כבד יותר מהאוויר, ולכן יש לו נטיה לשקוע כלפי מטה, ולא להתערבב עם האוויר. לכן, כדאי לחפש קודם כל האם יש ריח בסביבת הכיריים וברז הגז. כדאי גם לבדוק האם בחלקים התחתונים של הארונות במטבח יש ריח של גז. כדאי לבצע את הבדיקה בתוך הארונות ומאחוריהם, כדי לוודא שאין שום ריח.

ומה עושים אם מזהים ריח חשוד?

במידה ואתם מזהים ריח חשוד, יש לסגור את כל ברזי הגז בבית, ולסגור גם את החיבור לברז הגז למטה בבניין, בסמוך לבלון הגז. כדאי גם לכבות את כל אספקת הגז לבניין, ולהודיע על כך לשכנים בהקדם האפשרי.  יש לכבות ואף לנתק את כל מכשירי החשמל בבית, ואפשר גם להוריד לחלוטין את כל החשמל בבית. יש לדאוג לאוורור הבית כולו – פתחו את כל החלונות ואת כל הדלתות, כדי שהגז יתנדף החוצה, עם עדיפות ברורה לאוויר הפתוח.

TAGS:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות