בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

מדריך מקוצר לבית החכם

Posted on 20 ביוני 2013 | in בית חכם | by

בית בעל מערכת שליטה ממוחשבת בכל המערכות נקרא בעגה המקצועית "בית חכם". כיום ניתן ליישם את הטכנולוגיה המתקדמת גם בבניינים חכמים המשתמשים במערכת בקרה דומה. האפשרות לבנות בית חכם התפתחה כתוצאה מריבוי המערכות המלווה את התשתית של הבית המודרני. בנוסף, חלה התקדמות טכנולוגית משמעותית ביכולת להפעיל מרחוק מחשבים או מערכות אחרות. התוצאה היא שילוב אופטימאלי בין תנאים טכנולוגיים, אפשרויות ייצור ודרישות של הלקוחות.

מלבד שאר יישומי בקרה והטמעת תכניות פעולה אוטומטיות, בית חכם מאפשר חיבור בין שלוש מערכות מרכזיות:

א. מערכת החשמל – חשמל חכם שולט על כל החיבורים ואמצעי החשמל בבית. ניתן להדליק או לכבות בלחיצת כפתור אחת מכשירים מסוימים, לתכנן הפעלה של מספר מכשירים ספציפי בלבד או להכניס את המערכת למודלים קבועים על פי צרכים ספציפיים של המשתמש בכל חדר בבית.

ב. מערכת מיזוג האוויר – המערכות המתקדמות מנצלות טוב יותר את האנרגיה, ומפעילות באופן אוטומטי את מיזוג האוויר. בין אם מדובר על מערכת מיזוג מרכזית אחת או על מיזוג מפוצל בחדרים, השליטה היא מוחלטת וניתנת לשינוי מרחוק.

ג. מערכת התאורה – הנורות ואמצעי התאורה בתוך הבית מחוברים אל מערכת אחת מודולארית במטרה להציע שליטה מושלמת.

בנוסף, המערכות החדשות מיועדות לחיבור של החשמל, מיזוג האוויר והתאורה עם רשת האינטרנט הביתית, האזעקה ומערכות הקולנוע, המוזיקה והוידאו. השליטה הממוחשבת מציעה ביצוע אוטומטי של פעולות שגרתיות, מבלי לוותר על רמת ההגנה והאבטחה עבור המשתמשים.

פיקוח, בקרה ושימוש במערכת

הפיקוח על בית עם מערכת שליטה ממוחשבת מתבצע בעיקר בעזרת בקרים, מעבדים ומחשבים. את כמות הבקרים והמפסקים יש לקבוע על פי סוגי המערכות הנשלטות, אופן חלוקת המעגלים בבית, וכמות התרחישים והפעולות שהלקוח מעוניין לבצע. היתרון המרכזי של המערכת הוא שליטה נוחה וקלה אשר אינה דורשת ידע טכנולוגי מוקדם. שנית, ניתן לתכנת כל חלל בבית בצורה שונה, וכך לענות על צרכים פרטיקולרים. כמות התרחישים אינה מוגבלת ומאפשרת התאמות לכל לקוח.

עבור בקרה שוטפת ניתן להשתמש בהגדרת תרחישים מראש או בסולם פעולות של בקרים. בעת הגדרה של תרחישים המערכת נכנסת לפעולה רק לאחר דרישה, בעוד בסולם פעולות של בקרים היא פועלת על ידי חיישני תנועה ונפח. לדוגמא, המערכת תדליק את האורות, כאשר היא מזהה תנועה או תשפר את עוצמת ההשקייה בגינה כאשר היא יבשה. במידה ומעוניינים להשתמש בתרחיש, המערכת תכבה את האור בסלון, תפעיל את מסך הטלוויזיה ותקרין סרט בלחיצה על כפתור אחד בלבד.

הבית החכם משפר בצורה ניכרת את איכות החיים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, העלות של התקנת המערכת אינה גבוהה, וניתן לחסוך בעזרתה בהוצאות שוטפות. הפיקוח על המערכת מותאם לצרכים האישיים, וכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע כבר בשלב תכנון הבית או השיפוץ.

הכתבה באדיבות – אברון מערכות לבית חכם

TAGS:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות