בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

מה אומר התקן לגבי בידוד אקוסטי בבנייני מגורים?

Posted on 1 בפברואר 2017 | in בידוד | by

התקן לגבי בידוד אקוסטי בבנייני מגורים מתייחס לשורה ארוכה של נושאים. המשותף לכולם הוא ניסיון של התקן לקבוע רף אחיד עבור הבידוד האקוסטי. מטרת התקן היא להבטיח בידוד אקוסטי איכותי כדי למנוע מעברי רעש והד בין הדירות, הקומות והשכנים. רעש הולם באזורי מגורים מאופיין לפי התקן בטווח תדרים של 40-2500 הרץ.

הדרך לבדוק האם נשמר התקן לגבי בידוד אקוסטי בבנייני מגורים היא לבצע בדיקה מקצועית. הבדיקה מבוצעת על פי התקן הישראלי (ת"י 1034 חלק 7) על ידי מערכות מתוחכמות. המערכות בוחנות את העמידות בתקן בין הרצפה לתקרה בין קומות המגורים, בעוד במהלך בדיקה אקוסטית בתוך הדירה עצמה מציבים פטישיה שמסייעת לניטור הרעש.

דגשים לבדיקת התקן הישראלי לגבי בידוד אקוסטי

בדיקה אקוסטית שמבוצעת בבנייני מגורים ללא פטישיה תקנית אינה נחשבת תקינה. כמו כן, יש לקחת בחשבון עוד כמה דגשים שמופיעים בתקן הישראלי לגבי בידוד אקוסטי בבנייני מגורים:

  • מדידת בליעת קול בחדר הדהוד
  • בידוד מפני קול הולם של רצפות ותקרות
  • בידוד קירות ותקרות בין דירות
  • הנחיות מדידת רעש
  • הנחיות לביצוע ריצוף ובידוד מתחת לאריחי הריצוף

יש כמה מקרים שבהם מתעורר הצורך בבדיקות אקוסטיות של בנייני מגורים. ראשית, הקבלן מחויב לבצע את הבדיקות האלה בדירות חדשות. רוב הקבלנים משתמשים בשירות חיצוני ונעזרים בו על מנת לוודא שהם עומדים בתקנים הנדרשים. את הבידוד האקוסטי אפשר להשיג באמצעות שימוש בחומרי בנייה מוקצפים ובשיטות בנייה מיוחדות נוספות.

שנית, אנשים פרטיים יכולים להזמין בדיקה אקוסטית לדירות ישנות. הבדיקה מאפשרת לבעלי הנכס להעריך את העמידה בתקן ולבצע התאמות ושינויים. לאחר הבחירה ניתן למשל להחליט האם להחליף את חומרי הבניין בקירות, בתקרה ובריצוף, או לחילופין רק לשנות את הריהוט ואת מיקום הדלתות והחלונות. לכל החלטה כזו יש השפעה כלכלית והיא צפויה גם לשנות במידה מסוימת את איכות החיים.

לסיכום, כדאי מאוד להכיר את התקן הישראלי לבידוד אקוסטי בבנייני מגורים ולשמור עליו. ניתן לעשות זאת באמצעות אנשי מקצוע ובעזרת כלים מתקדמים ואמינים.

TAGS:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות