בלוג על ציוד לבית לגן ולמשרד

מתי יש צורך בבידוד אקוסטי?

Posted on 17 במרץ 2014 | in כללי | by

לא פעם יש חשיבות בתוך מתחם מסוים לאיכות הקול אשר נשמעת בו מכל מיני סיבות. אפשר לבדוק את איכות השמע בחדרים שונים או חללים סגורים בעזרת קבוצת אנשים בעלי יכולת שמיעה מקובלת. רצוי במקביל לבחון גם את עוצמת ההד, בין היתר על ידי מחיאת כף והמתנה להד. אף על פי כן, אין כל צל של ספק, כי הדרך הטובה ביותר לייצר בידוד אקוסטי אופטימאלי היא להשתמש בכלים של אנשי מקצוע בתחום זה הלכה למעשה. בידוד אקוסטי משפיע ישירות על איכות החיים מטבע הדברים, והוא נדרש בבתים פרטיים, עסקים, כיתות ועוד מקומות שונים.

יש מספר סיטואציות אשר בהן חשוב מאוד לשדרג את החלל עם בידוד אקוסטי, ואלו העיקריות שבהן:

1. חדרי הרצאות או ישיבות – חדרים אשר מיועדים לשיחות משותפות של מספר אנשים בו זמנים חייבים להציע בידוד אקוסטי איכותי. ללא בידוד קשה לנהל שיחות או להעביר הרצאות. בין היתר, הבידוד הוא תנאי קריטי עבור כיתות לימוד בבית הספר, חדרי הרצאות באוניברסיטאות וחדרי ישיבות בארגונים.

2. חדרי הקלטות – השימוש העיקרי בבידוד אקוסטי נעשה בחדרי הקלטות וחזרות. ללא בידוד מן הסוג הזה צפוי הרעש להטריד את השכנים ואת עוברי האורח. בנוסף, הבידוד תורם ליצירת האקוסטיקה המתאימה עבור כלי הנגינה בחדר.

3. מטווחים מקורים – יש צורך בבידוד אקוסטי בתוך מטווחים מקורים המשמשים את כוחות הביטחון או את הציבור הרחב. הבידוד הוא תנאי של הרשות המוניציפאלית עבור הפעלת המטווח ונדרשת בנייה העומדת בהנחיות ובתקנות.

ההשפעה על איכות הבידוד

הצורך בבידוד אקוסטי מחייב שימוש בשיטות בידוד נכונות ובחומרי בידוד מתאימים. בשלב הראשון רצוי לתכנן את החלל או את החדר עם מיקום דלתות, חלונות ופתחי אוורור שיבטיחו אי חדירת רעש.

בשלב השני יש למנוע הד על ידי חספוס הקירות או ריהוט, ולעיתים נדרשת גם הגברה של הקולות הרצויים עם אמצעים טכניים או אחרים. ההשפעה של פעולות אלו על איכות הבידוד היא מיידית וגדולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות אחרונות